W przypadku prowadzenia wielu typów robót czasowych, chcąc zapewnić pracownikom odpowiedni poziom warunków socjalnych, stosowane są na miejscu realizacji zadań różnego rodzaju kontenery. Jakie powinno być ich podstawowe wyposażenie?
Kontenerami socjalnymi nazywamy tymczasowe obiekty o stalowej konstrukcji, które ni są na trwałe posadzone w gruncie. Ich duża popularność zastosowań związana jest szybkością montażu, brakiem konieczności wykonywania wcześniejszych fundamentów. Są one łatwe w transporcie, a dodatkowo możliwość ich wynajmu zarówno krótko-, jak i długoterminowego sprawia, że koszty inwestycji kształtują się na niskim poziomie — o wile niższym, niż w przypadku konieczności adaptacji istniejących zabudowań na cele socjalne.
Kontenery socjalne wykorzystuje się nie tylko w trakcie budów, ale również na różnego rodzaju obiektach sportowych. Dzięki możliwości podłączenia w nich wszystkich niezbędnych instalacji bytowych, jak woda, prąd, kanalizacja zapewniają one odpowiednie warunki bytowe, a w przypadku dużych odległości od miejsca zamieszkania, mogą one służyć jako tymczasowe mieszkanie, doposażając je w aneks kuchenny, łazienkę, klimatyzację, ogrzewanie. Każdorazowo wyposażenie pomieszczenia mobilnego jest wybierane do potrzeb klienta. Poza podłączeniem go do prądu, oświetleniem można uzgodnić ile jakich kontenerów ma pełnić funkcję czysto socjalną mieć na wyposażeniu szafki na ubrania, stoliki i krzesła, a ile biurka, szafy i regały do przechowywania dokumentów.
Ogólnie decydując się na kontener socjalny na potrzeby pracowników, powinny mieć na wyposażeniu wydzielone szatnię, toaletę z łazienką, kuchnię, a także miejsce do regeneracji. Można je postawić w ciągu kilku tygodni i w zależności od potrzeb rozbudowywać, przenosić w inne miejsce, bez ponoszenia wysokich kosztów, jak w przypadku tradycyjnego budownictwa.