Czym jest pellet i dlaczego warto go stosować?

Wraz z rosnącą świadomością zagrożeń, związanych z emisją gazów cieplarnianych, coraz więcej przedsiębiorstw oraz indywidualnych konsumentów, decyduje się na paliwa, których wpływ na środowisko jest neutralny. Przykładem takiego paliwa jest pellet – granulat, spalany w specjalnych kotłach lub instalacjach grzewczych. Dowiedz się czym jest pellet, jak powstaje oraz jakie profity płyną z jego użytkowania. 

Pellet. Biopaliwo przyszłości?

Pellet jest produkowany z różnego rodzaju odpadów drzewnych, takich jak trociny. Stosuje się pellet z różnego rodzaju gatunków drzew, tak iglastych, jak i liściastych. Istnieją też rodzaje tego paliwa pozyskiwane z innych niż drzewo surowców np. mieszanek traw, choć w Polsce są one jeszcze mało popularne. Paliwo to jest proste w magazynowaniu i czyste, a nowoczesne kotły na pellet są łatwe w obsłudze oraz mają wysoką wydajność energetyczną. Poza dedykowanymi kotłami pellet może być użytkowany również w kotłach na ekogroszek.

Choć pellet jest obecny na rynku zaledwie od dwudziestu kilku lat, to jego popularność jako ekologicznej alternatywy, zarówno dla paliw stałych takich jak węgiel, jak i gazu, rośnie.

Wśród zalet pelletu możemy wyróżnić:

– niski poziom emisji (bliski zeru) dwutlenku węgla. W porównaniu z innymi paliwami, nie ma negatywnego wpływu na środowisko naturalne i nie przyczynia się do katastrofy klimatycznej.

– Spalanie pelletu nie generuje niemiłych zapachów.

– Wytwarza dużą ilość energii.

– Automatyzację obsługi w kotłach na pellet.

– Niską ilość popiołu, wytwarzaną przy spalaniu tego paliwa.

– Łatwość przechowywania

Pellet to nie tylko paliwo: jest również używany w generatorach gazu w pojazdach mechanicznych, świetnie sprawdza się jako zamiennik żwirku dla kotów, wyściółka dla koni czy podpałka do grilla.

W ostatnim czasie, wraz z wejściem w życie odpowiednich regulacji prawnych, pojawiła się możliwość dofinansowania zakupu kotła na pellet, dzięki czemu możemy uzyskać wsparcie w uzyskaniu tych nowoczesnych urządzeń.

Z roku na rok użycie pelletu rośnie, a zalety tego paliwa są doceniane nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie.

Wysokiej jakości pellet w różnych standardach, możesz zakupić w atrakcyjnej cenie za pośrednictwem naszej firmy. Nasi pracownicy chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania i podpowiedzą najlepsze rozwiązanie dla Ciebie.

Wróć