Jak zrobić skalniak od podstaw?

Jeśli szukasz pomysłu na ozdobienie swojego ogrodu w niebanalny sposób, pomyśl o założeniu skalniaka. Kompozycja przypominająca krajobrazy alpejskie będzie doskonałym wzbogaceniem zbyt równego i monotonnego terenu. Dostępność w sklepach różnych rodzajów kwiatów i kamieni do skalniaka daje nam ogromne możliwości kompozycyjne.

Jak zaprojektować skalniak?

Wybierzmy miejsce w ogrodzie. Jeśli wybierzemy dobrze nasłoneczniony teren, będziemy mieć większy wybór roślin. Zastanówmy się, jakich materiałów chcemy użyć. Poszukajmy inspiracji w internecie. Lepiej zbudować skarpę z kamieni na ziemi, w donicy, a może w oponie? Jakie kolory kwiatów najlepiej będą pasować w otoczeniu? Unikajmy regularnych kształtów. Skalniak powinien naśladować fragment naturalnego krajobrazu. W środku możemy umieścić oczko wodne lub mały wodospad. Nasz pomysł możemy narysować na kartce lub zrobić wizualizację w komputerze za pomocą prostego programu graficznego.

Jeśli mamy już wstępny projekt skalniaka, powinniśmy zastanowić się nad wyborem materiałów, jakich użyjemy. Zazwyczaj wybiera się kamienie ogrodowe o nieregularnych kształtach, przypominające skały naturalnie występujące na stokach górskich, na przykład granity, piaskowce, wapienie. O wyborze powinien decydować nie tylko wygląd, ale także pH kamieni, który ma wpływ na wzrastanie roślin. Bazalt i piaskowiec mają odczyn zasadowy, z kolei kwarc i granit zakwaszają glebę. Dobierzmy kamienie do gatunków roślin, które chcemy posadzić. Poszukajmy roślin, które naturalnie występują na stokach górskich. Tylko one dostosują się do kamiennego środowiska, ubogiej ziemi i niewielkiej ilości wody. Wśród nich znajdziemy rośliny o ciekawie ubarwionych liściach, kwitnące na różne odcienie takie jak rozchodnik, goryczka bezłodygowa, ukwap dwupienny i wiele innych. Dobrym sposobem na to, by skalniak był ciągle kolorowy, jest wybranie kilku gatunków roślin, które kwitną o różnych porach.

Budowa skalniaka

Po wyznaczeniu miejsca na skalniak, należy przygotować podłoże, usuwając trawy, chwasty i korzenie. Ziemię należy przekopać, możemy też dodać wapnia lub torfu w zależności od gatunków roślin, jakie chcemy posiać. Ze żwiru lub gruzu formujemy drenaż na wysokość około 20 cm, posypujemy glebą, podlewamy przez około 2 tygodnie. Po tym czasie ziemia powinna już dobrze osiąść, wtedy układamy kamienie i obsypujemy ziemią. Pomiędzy nimi sadzimy rośliny, delikatnie przysypując ziemią i podlewamy.

Każdy skalniak wymaga pielęgnacji. Od czasu do czasu powinniśmy usunąć chwasty, poprawić kamienie, które mogły się lekko przemieścić, dosadzić lub przyciąć rośliny. Możemy także pomyśleć o rozbudowie lub połączeniu z małą architekturą ogrodową. Nieskończona ilość możliwości pozwala zmienić nasz przydomowy trawnik w iście bajkowy ogród.

Wróć