Jakie drewno opałowe będzie najlepsze do palenia w piecu?

Drewno opałowe jest jednym z najbardziej ekologicznych rozwiązań gwarantujących szybkie ogrzanie i potrzymanie wysokiej temperatury wewnątrz domu. Drewno przeznaczone do palenia w piecu powinno być wysokiej jakości, a przede wszystkim kaloryczne i pochodzące ze sprawdzonego źródła. Efektywne i właściwe spalanie drewna, zapewniające wysoką temperaturę wewnątrz domu, pomaga zapobiegać zanieczyszczeniom szybu kominowego oraz ogranicza wydobywanie się trującego dymu.


Jakie drewno opałowe wybrać?


Najbardziej efektywne w spalaniu jest drewno pochodzące z twardych drzew liściastych. Duża gęstość oraz niska zawartość w żywicy umożliwia równomierne i długie spalanie, a także ograniczenie wytwarzania nadmiaru szkodzącego dymu. Drzewa te zapewniają spokojny płomień oraz wydzielają przyjemny zapach podczas spalania.


Do najczęściej wybieranych gatunków drewna zaliczane są: grab, dąb, klon, topola, jesion, buk oraz brzoza. Są to gatunku, które gwarantują równomiernie spalanie, a przy tym są rozwiązaniem ekologicznym oraz bezpiecznym.


Pamiętajmy o tym, że w piecu, czy kominku nie można palić starych mebli – ze względu na zawieranie szkodliwych dla zdrowia i środowiska farb oraz lakierów, powodują one wytwarzanie substancji rakotwórczych, które są uwalniane podczas spalania.


Sezonowość drewna przeznaczonego na opał


Warto wybierać wysokiej jakości drewno opałowe sezonowe. Termin ten oznacza odpowiedni sposób przechowywania oraz składowania drewna zapewniający dostęp i cyrkulację powietrza, a także skuteczną ochronę przed wilgocią, której wartość nie powinna przekraczać 20%. Czas sezonowania drewna uzależniony jest od jego gatunku – niektóre z nich wymagają okresu minimum 2 lat składowania w warunkach, które zapewnią wysoką jakość opału oraz jego efektywne spalanie.


Jak palić drewno opałowe?


Jedną z istotniejszych kwestii dotyczących prawidłowego spalania drewna opałowego jest pomiar jego wilgotności, a także ułożenie w palenisku. Pamiętać należy o tym, by do pieca dopływała wymagana ilość powietrza, które zapewni właściwy ciąg i umożliwi efektywne spalanie.