Jakie drewno opałowe wybrać do palenia w kominku?

Wybór drewna do palenia kominku uzależniony jest od tego, czego się oczekuje. Zależy Ci na szybkim nagrzaniu pomieszczenia? Może jednak wolisz spędzać przy kominku długie wieczory i chcesz jak najrzadziej dosypywać szczapy do ognia? Sprawdź, co najlepiej wybrać w obydwu przypadkach, aby cieszyć się z komfortu cieplnego i przyjemnej atmosfery w domu.

Najlepsze drewno do kominka

Okazuje się, że w tym przypadku zdecydowanie najlepiej sprawdzają się różne gatunki drzew liściastych. Drewno kominkowe to m.in. jesion i buk, ale także brzoza, która pali się szybko i łatwo.  Warto sięgnąć także po dąb, który pali się nieco dłużej i bardziej spokojnie, co wiąże się z koniecznością rzadszego dosypywania do paleniska. W klasyfikacji tej nie można zapomnieć dodatkowo o kalorycznym grabie, który daje dużo ciepła.

Tych gatunków drewna unikaj

Wiemy już, jakie są najlepsze rodzaje drewna opałowego. Których jednak najlepiej unikać? Są to dwa gatunki, czyli przede wszystkim olcha, która sprawdza się raczej podczas czynności wędzarskich, aniżeli do palenia w kominku. Niewielką wartość opałową ma także topola. Jeśli dodatkowo nie została właściwie wysuszona, spala się na tyle szybko, że warto korzystać z niej tylko jako podpałki. Zakup większych ilości tych gatunków jest więc nieopłacalny.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Wybór odpowiedniego gatunku drewna nie jest jedynym ważnym czynnikiem. Kluczowe jest bowiem również sezonowanie, aby pozbawić drewno dużej ilości pary wodnej. Jeśli bowiem ma ono zbyt dużo wilgoci, nie tylko słabo płonie, ale również daje wyjątkowo mało ciepła. Dodatkowo spaliny osadzają się na ścianach komina oraz przewodów, tym samym negatywnie wpływając na ich trwałość.

Bezwzględnie nie można także spalać w kominku odpadów foliowych, gazet oraz innych przedmiotów, które będą wydzielać szkodliwe dla zdrowia związki.

Jak widać wybór drewna do palenia w kominku to kwestia, w przypadku której trzeba wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników. Jeśli poszukujesz właśnie takiego opału, koniecznie sprawdź naszą ofertę.

Wróć