Kamienie ogrodowe idealne na… cmentarz

Grysy, otoczaki czy gabion to kamienie, które pomagają w ciekawy sposób zaaranżować przestrzeń w ogrodzie. Wykorzystywane są przede wszystkim na kwiatowych rabatach oraz do tworzenia funkcjonalnych alejek. Okazuje się jednak, że starannie wyselekcjonowane kamienie ogrodowe można wykorzystywać również w innych miejscach. Bogactwo form, gatunków czy barw sprawia, że kamienie ogrodowe często wykorzystywane są również na cmentarzach. Które gatunki najlepiej się tam sprawdzą i jaką pełnią funkcję?

Jak wykorzystać otoczaki i grys ogrodowy na cmentarzu?

Jednym z chętniej wykorzystywanych kamieni przez właścicieli ogrodów jest grys. Taki kamień występuje w wielu rozmiarach, kolorach i kształtach, dzięki czemu będzie się dobrze prezentował w wielu różnych miejscach. Właśnie dlatego znajduje on zastosowanie również na cmentarzach. Grys wykorzystywany jest do wyłożenia obudowy na grubość kilku centymetrów. Dzięki temu obudowa nagrobka wygląda estetycznie, łatwo utrzymać ją w czystości. Dodatkowo znicze czy kwiaty, które są ustawiane na nagrobku, stoją stabilnie i idealnie komponują się z takim podłożem.

Zaletą grysów jest również spowalnianie procesu rośnięcia chwastów i uniemożliwiania przebijania się ich przez ziemię. Grys nie zawiera niebezpiecznych składników chemicznych, co jest szczególnie ważne na cmentarzu z uwagi na płomień ze zniczy. Alternatywą dla grysu są otoczaki, które również tworzą izolację utrudniającą wyrastanie chwastów. Dodatkowo można je wykorzystywać do tworzenia alejek czy ścieżek, które ułatwiają poruszanie się pomiędzy nagrobkami, szczególnie podczas niesprzyjających warunków pogodowych.

Gabion jako element obramowania nagrobnego

Kolejnym kamieniem wykorzystywanym na cmentarzu jest gabion. Wyróżnia się on przede wszystkim odpornością na warunki atmosferyczne, ponieważ nie blaknie pod wpływem promieniowania słonecznego ani nie pęka pod wpływem mrozu. Dodatkowo jest odporny na uszkodzenia, a jego barwa się nie zmienia. Gabion jest wykorzystywany przede wszystkim do wykonywania ogrodzeń czy murków oporowych, a także do tworzenia ścian i donic. Kamień znajduje zastosowanie na cmentarzu jako wypełnienie obramowania nagrobnego. Dzięki takiej aranżacji wypełnione krawędzie obramowania wyglądają estetycznie, a do tego są solidne.

Wróć