Kostka granitowa – połączenie piękna i wytrzymałości

Podłoża użytkowe mogą mieć naprawdę różną formę. Jednak aktualnie nie bez znaczenia jest kwestia wizualna i estetyczna tej formy. Właściwie każdy z nas chce, aby na jego posesji nie tylko ogrodzenie, brama wjazdowa czy nawet elewacja budynku były ładne i klimatyczne. Coraz częściej przykładamy dużą wagę także do tego, aby nasz plac wyglądał pięknie i nie mówimy tu tylko o utrzymaniu na nim porządku, ale także o tym jak plac jest wykończony od strony podłoża.

Nie ma więc niż dziwnego w tym, że coraz częściej skłaniamy się w stronę różnego rodzaju kostki, która to jest bardzo estetycznym sposobem wykończenia powierzchni naszych placów. Na jaką kostkę warto jednak konkretnie postawić? Jednym z ciekawszych rozwiązań jest kostka granitowa. Czym się ona charakteryzuje i czy naprawdę jest to dobry wybór? W dzisiejszym artykule postaramy się udzielić odpowiedzi na te pytania.

Czym jest w ogóle granit?

Zacznijmy jednak od ustalenia czym w ogóle jest granit, czyli materiał, z którego wykonuje się taką kostkę. Otóż, granit jest głębinową, kwaśną i polimineralną odmianą skały. Składa się ona z więcej niż jednego minerału, a w skład granitu wchodzą między innymi kwarc, skaleń oraz mika. Precyzyjnie mówiąc, granit jest skałą magmową, czyli jak sama nazwa wskazuje, powstaje z magmy w głębokich warstwach ziemi. Jak dokładnie powstaje? W wyniku działania wysokiego ciśnienia i temperatury magma bardzo powoli zastyga i w ten właśnie sposób tworzą się skały głębinowe w postaci granitu. Swój wygląd granit zawdzięcza właśnie temu powolnemu procesowi krystalizowania się poszczególnych minerałów. Nadaje on skale chropowatą powierzchnię oraz powoduje, że wszystkie kryształy są w niej widoczne. Ciekawostką jest także to, że granity mają różne kolory, które wynikają tak naprawdę ze składu chemicznego magmy, z której powstały. Najpopularniejsze są granity w odcieniach szarości. Jednak występują też takie, które mają ciemną, wręcz czarną barwę. Inne skały tego typu mogą posiadać odcienie różu, przełamanej bieli, zieleni, a nawet błękitu. Do tego granity nigdy nie występują w jednolitej kolorystyce, a raczej łączą w sobie różne barwy i ich odcienie.

Wyjątkowe cechy kostki granitowej

Granit jest więc bardzo ciekawym materiałem, z którego produkuje się kostkę. Ale jakie posiada cechy, które powodują, że wykonana z niego kostka jest godnym uwagi wykończeniem podłoża? Proces powstawania granitu nadaje mu co najmniej dwie wyjątkowe właściwości. Pierwsza z nich to niepowtarzalny wygląd. Struktura kostki granitowej jest po prostu piękna i nadaje niepowtarzalnego stylu wykonanej z niej powierzchni. Druga sprawa to fakt, że granit jest bardzo wytrzymały. Kostka z niego wykonana nie rozpadnie się, jak większość słabo wykonanych kostek betonowych. Kostkę granitową cechuje naprawdę doskonała wytrzymałość na ścieranie i ściskanie, a także na uderzenia i inne uszkodzenia mechaniczne. Do tego wszystkiego, kostka taka posiada małą nasiąkliwość i wysoką odporność na zamarzanie. W związku z tym jest materiałem, który idealnie nadaje się do zastosowania na zewnątrz. Ponadto kostka granitowa doskonale komponuje się z otoczeniem, a więc łatwo łączy się ją z innymi materiałami. Warto także podkreślić to, że niemały wpływ na popularność kostki granitowej ma bogata gama kolorystyczna, która pozwala na stworzenie pięknych kompozycji kolorystycznych z niesamowitym klimatem.

Biorąc to wszystko pod uwagę można śmiało powiedzieć, że kostka granitowa to naprawdę doskonały i trwały materiał budowlany, który łączy w sobie urodę kamienia z wyjątkową praktycznością. To idealne zestawienie różnych cech sprawia, że jest to świetny produkt, z którego można wykonać podjazdy, ścieżki komunikacyjne, parkingi, ale także bardzo różne elementy architektury ogrodowej i publicznej. Warto zatem postawić właśnie na kostkę granitową, jeśli szukamy dobrego i trwałego wykończenia podłoża na naszej posesji.

Wróć