Lepiej wybrać kostkę granitową czy brukową?

Granitowe i brukowe, czyli betonowe kostki są szeroko stosowane w budownictwie i projektach krajobrazowych.

Czym wyróżniają się kostki granitowe i betonowe?

Kostki betonowe są łatwiejsze do zainstalowania niż bloki granitowe, ale bloki granitowe są trwalsze i wymagają mniejszej konserwacji. Kostki betonowe są podatne na plamy i pęknięcia, podczas gdy bloki granitowe są odporne na warunki atmosferyczne i blaknięcie.

W obu przypadkach ogromne znaczenie ma prawidłowa instalacja i konserwacja. W przypadku kostek betonowych ważne jest, aby zapewnić, że powierzchnia jest odpowiednio przygotowana – równa, wolna od gruzu, i wolna od wszelkich zanieczyszczeń, takich jak olej lub smar. W przypadku kostki granitowej Łomża powierzchnia musi być odpowiednio uszczelniona.

Kostka granitowa i kostka brukowa – wady i zalety

Granit to kamień naturalny, który jest bardzo trwały i odporny na zużycie. Jest również estetyczny i dostępny w wielu różnych wzorach. Kostki granitowe są droższe od betonowych, ale są warte inwestycji ze względu na długotrwałą trwałość. Dodatkowo kostka granitowa wymaga mniejszej konserwacji niż kostka betonowa, dzięki czemu jest łatwiejsza w pielęgnacji.

Główną wadą kostki granitowej jest koszt i nieco trudniejszy proces układania.

Beton jest materiałem sztucznym, który jest bardziej przystępny niż granit i łatwiejszy w instalacji. Jest również bardziej odporny na uszkodzenia wodne, dzięki czemu nadaje się do mokrych obszarów. Dodatkowo betonowe kostki dostępne są w różnych kolorach i wzorach, pozwalając właścicielom domów dostosować swoją przestrzeń na zewnątrz bez rozbijania banku.

Główną wadą betonowych kostek brukowych jest to, że nie są one tak trwałe. Z biegiem czasu, mogą one pękać lub stać się poplamione z brudu, lub wody szkody.