Skalniak ogrodowy. Jakie rośliny w nim zasadzić?

-Skalniak, inaczej zwany też ogrodem skalnym, to wyjątkowa kompozycja. Wykonuje się ją poprzez usypanie ziemi pośrodku atrakcyjnie ułożonych kamieni. Na otoczonym skałkami terenie sadzi się różne rośliny i w ten sposób osiąga się szczególną kompozycję, która czyni cały ogród wyjątkowym miejscem. Żeby jednak skalniak był dobrze urządzony, muszą się w nim znaleźć odpowiednie rośliny.

Jakie rośliny najlepiej umieszczać w skalniaku ogrodowym? Z pewnością dobrym wyborem są wszystkie gatunki płożące, czyli takie, których pędy pokładają się bądź wręcz pełzają po ziemi. Do ogrodu skalnego nadadzą się też wszystkie stosunkowo niskie rośliny, ponieważ nie będą one zanadto wystawać poza obmurowanie z kamieni.

Poczuj się prawie jak w górach

Jedną z funkcji skalniaka jest stworzenie w ogrodzie atmosfery rodem z terenów górskich. Czy nie przyjemnie jest się poczuć na własnej działce jak w rezerwacie przyrody lub w parku narodowym? Z pewnością miłośnikom wędrówek takie rozwiązanie przypadnie do gustu. Jeśli chcą się oni na to zdecydować, mogą dobierać do swojego skalniaka takie rośliny, które mają górski rodowód. Dlatego też jeśli chodzi o krzewowy komponent, świetnym wyborem do ogrodu skalnego będzie kosodrzewina.

Zaaranżowanie skalniaka tak, aby imitował wycinek terenu górskiego, nie jest jednak jedyną opcją. W ogrodzie skalnym świetnie prezentują się również rośliny cebulkowe takie jak:

Skalniak jest także świetnym miejscem na sadzenie ziół. Znakomicie odnajdzie się w nim tymianek, lawenda czy oregano. Umieszczenie tych roślin przyniesie dwojaką korzyść. Z jednej strony zioła będą się ładnie prezentować, a z drugiej strony gdy zostaną zerwane, z pewnością nie zmarnują się w kuchni, tylko będą stanowiły wzbogacający dodatek do wielu dań. Świetnym tłem do skalniaka będą zaś rozmaite rośliny iglaste. W końcu jeśli kompozycja ta ma przywoływać górską atmosferę, nie może w niej zabraknąć igiełek. Podsumowując, w ogrodzie skalnym da się umieścić naprawdę wiele gatunków roślin.

Wróć