Co to znaczy, że ekogroszek jest wysokokaloryczny?

Węgiel zaliczamy do paliw stałych, przeznaczonych między innymi do przydomowych kotłów. Jeśli ogrzewasz dom za pomocą tego źródła ciepła, dobrze wiedzieć, co oznacza jego wysoka bądź niska kaloryczność. Przeczytaj i dowiedz się, jak kupić dobry ekogroszek wysokiej jakości, aby zapewnić komfort termiczny w mieszkaniu przez całą zimę.

Co nazywamy ekogroszkiem?

Ekogroszek to rodzaj węgla, wyróżniający się drobnymi rozmiarami poszczególnych kamieni, zawierającymi się w przedziale 5-25 mm.  Wysokokaloryczny ekogroszek to wydajny opał, który cechuje się niską zawartością siarki, wody oraz substancji niepalnych. Jest to popularny materiał opałowy, który dzięki niedużym gabarytom nadaje się do spalania w nowoczesnych kotłach z podajnikami automatycznymi. Takie piece uzupełnia się mniej więcej raz na tydzień, w zależności od rozmiarów podajnika i potrzeb grzewczych. Jest to jeden z najwygodniejszych sposobów grzania paliwem stałym.

Co oznacza wysoka kaloryczność węgla?

Kaloryczność węgla oznacza, ile ciepła jesteśmy w stanie uzyskać z kilograma materiału opałowego. Wysokokaloryczny ekogroszek dostarcza 24-30 MJ/kg. Im wyższa kaloryczność, tym mniej ekogroszku musisz dorzuć, aby otrzymać taką samą temperaturę spalania. Dobrej jakości węgiel pozostawia po sobie niewielkie ilości popiołu i jest zdecydowanie bardziej wydajny, ale co za tym idzie droższy. Ekogroszek sprzedawany jest nie tylko w postaci sypkiej, ale także pakowany w 25-kilogramowych workach. Taki sposób magazynowania i transportowania ułatwia przechowywanie węgla, dozowanie do pieca i pomaga zachować porządek w kotłowni. Wartość opałowa dobrej jakości ekogroszku, sprawia, że nie warto oszczędzać na tańszych zamiennikach. Uzyskanie ciepła z gorszego węgla może okazać się droższe i bardziej czasochłonne.