Fakty i mity o brykiecie drzewnym

Brykiet drzewny to jeden z popularnych materiałów opałowych. Czy jednak mimo jego popularności jasne jest, że wiadomo o nim wszystko? Otóż niekoniecznie. Okazuje się, że niektóre z przeświadczeń o brykiecie drzewnym to tylko mity. Pewna część z nich oczywiście jest prawdziwa i ma pokrycie w rzeczywistości. Są jednak i takie, które nie mają nic wspólnego z tym, czym brykiet drzewny jest tak naprawdę.

Poszczególne właściwości brykietu

Czasem bywa tak, że brykiet drzewny jest układany przez producentów w atrakcyjne kształty. W naturalny sposób zachęcają one do kupna materiału, jednak czy przekładają się też na jakość spalania? Otóż nie, kształt brykietu drzewnego w żaden sposób nie wpływa na to, jaka jest jego wartość opałowa. W związku z tym brykiet drzewny można spokojnie kupować, nie zastanawiając się zbytnio nad tym, jaki ma kształt.

Kolejnym mitem związanym z brykietem drzewnym jest przeświadczenie, że ten materiał opałowy jest w jakikolwiek sposób szkodliwy. Nie ma to nic wspólnego z rzeczywistością. Ten typ brykietu drzewnego, który stosowany jest w Europie i dopuszczony jest na tutejsze rynki, nie zagraża ani człowiekowi, ani jego środowisku. W związku z tym można nim bez problemu palić, nie martwiąc się o konsekwencję i zwracając uwagę wyłącznie na jakość spalania.

Choć w przypadku niektórych produktów cena w żadnym stopniu nie odzwierciedla ich właściwości, z brykietem absolutnie tak nie jest. Prawdą jest to, że im więcej zapłacimy za ten materiał opałowy, tym lepszy rezultat osiągniemy. Nie warto więc szczędzić grosza, tylko, zamiast tego trzeba wyłożyć odpowiednią kwotę i zaopatrzyć się w brykiet drzewny pierwszej klasy. Tylko się na tym skorzysta.

Czy brykiet jest brudnym materiałem opałowym? Tak, ale tylko wtedy, jeśli nie przechowuje się go w odpowiedni sposób. Wystarczy więc trzymać i transportować go w stosownej folii, a jego brudny charakter z faktu stanie się tylko i wyłącznie mitem i nie będzie absolutnie przeszkadzał w bieżącym użytkowaniu.