Grys to kruszywo ogrodowe powstałe w wyniku rozdrabniania większych skał. W zależności od rodzaju skały poddanej łamaniu, można uzyskać grys o różnych kształtach i rozmiarach. Dzięki temu doskonale nadaje się on do tworzenia przeróżnych aranżacji ogrodowych, a odpowiednio zastosowany potrafi nadać przestrzeni ogrodowej wyjątkowych walorów estetycznych. Grys w szczególności pomaga w aranżacjach nowoczesnych ogrodów geometrycznych, w których kluczowym założeniem jest zachowanie estetycznej symetrii i uporządkowania. Jak wykorzystać grys w tworzeniu stylowych regularnych ogrodów?
W sklepach ogrodniczych znajdziemy szeroki wybór grysów ogrodowych różnej barwy i wielkości. Do dyspozycji mamy grys biały, szary, zielony, niebieski, czarny, pomarańczowy, kremowy, żółty. Paleta dostępnych barw nie ma końca – kolor zależy od rodzaju skały, z której wykonano grys, a można go uzyskać rozdrabniając granity, bazalty, marmury, wapienie, dolomity, gnejsy, porfiry, sjenity, serpentynity, kwarcyty, łupki i wiele innych materiałów skalnych.
Tak szeroki wybór rodzajów kruszywa ogrodowego pozwala na udekorowanie niemal każdej przydomowej przestrzeni, niezależnie od stylu, w jakim jest czy będzie zaaranżowana. Jeśli jednak do różnorodności barwowych i wielkościowych dodamy symetryczne ułożenie grysu na gruncie, możemy uzyskać harmonijny układ grządek, alejek i rabat, który wyróżni nasz ogród na tle innych.
Możemy przykładowo zaprojektować rabatę okrągłą złożoną z kilku koncentrycznych kół, z których każde wysypane zostanie innym rodzajem grysu ogrodowego, np. od największej frakcji w środku aż do frakcji kilkumilimetrowej w zewnętrznym pasie okręgu. Jeśli równocześnie uda nam się wykorzystać grys o różnych odcieniach tej samej barwy (od najciemniejszego w środku do najjaśniejszego na zewnątrz okręgu) uzyskamy niezwykły efekt mandali. Oczywiście do takiego układu kamieni należy odpowiednio kolorystycznie dobrać rośliny, ustawiając najbardziej okazałą z nich w centrum struktury.
Grys w przestrzeni przydomowej może pełnić rozmaite funkcje. Możemy tworzyć z niego wyjątkowe dekoracje ogrodowe, stosować go w donicach tarasowych czy balkonowych, a także wysypywać nim ogrodowe ścieżki. W geometrycznych ogrodach może pełnić funkcję tła lub symetrycznej ramy dla najpiękniejszych okazów roślin i krzewów. Doskonale sprawdzi się jako uzupełnienie ogrodowego skalniaka – zarówno na skarpie, jak i na rabatach płaskich. Pięknie też wyeksponuje drzewka przycinane w japońskim stylu bonsai, kępy ozdobnych traw lub większe kwitnące krzewy.