Jakie są różnice między brykietem a pelletem?

Decydując się na montaż lub wymianę instalacji grzewczej w domu czy mieszkaniu, zwykle zastanawiamy się, jaki kocioł wybrać, by skutecznie ogrzewał całą przestrzeń. Oprócz tego ważny jest również rodzaj opału, którego będziemy używać do ogrzewania gospodarstwa domowego. Obecnie coraz większą popularnością cieszy się biopaliwo. Dlatego wielu naszych Klientów ogrzewa domy brykietem lub pelletem. Nie każdy jednak wie, czym się od siebie różnią. Dlatego chcielibyśmy je krótko scharakteryzować.

Pellet i brykiet – krótka charakterystyka

Pellet jest opałem, który powstaje z różnych rodzajów biomasy (odpadów z drewna, trocin, słomy czy łupin z orzechów). Kaloryczność pelletu drzewnego to około 18 GJ/t. Jest materiałem bezpiecznym w transporcie, a także w składowaniu i użytkowaniu. Można go bez obaw przechowywać w kotłowni lub pomieszczeniu gospodarczym. Oprócz tego pellet ma wysoką zawartość opałową, co w praktyce oznacza, że w ciągu sezonu grzewczego zużycie może wynieść około 5-8 ton.

Brykiet, podobnie jak pellet jest wykonywany z mieszanki różnych składników (między innymi słomy, węgla drzewnego, torfu czy trocin). Kaloryczność tego opału to 15-19 GJ/tBrykietem można palić w kominku. Jego ogromną zaletą jest to, że żarzy się długo, dzięki czemu do pieca czy kotła można podkładać co 4-6 godzin. Łatwo go transportować i przechowywać, a także przenosić.

Który opał wybrać?

Pellet i brykiet mają więcej podobieństw niż różnic. Oba produkty są wydajne oraz ekologiczne, a ich wartość opałowa jest wysoka. Największą różnicą między tymi materiałami jest ich kształt, który nierzadko bywa kluczowy podczas wyboru opału. Pellet ma postać granulowanego materiału, dzięki czemu lepiej nadaje się do palenia w piecach niż w kominkach. Osoby, które zdecydowały się na budowę kominka w domu lub mieszkaniu, częściej sięgają po brykiet. Ma on postać kostek, co wpływa na wydłużony czas spalania.

Wybierając opał, należy zwrócić uwagę nie tylko na jego cenę i rodzaj, ale również jakość. W Eko Park sprzedajemy opał wyłącznie najwyższej jakości, a naszym priorytetem jest dostarczenie Klientom takich materiałów, które zapewnią im oczekiwane ciepło. Oprócz tego prowadzimy wypożyczalnię narzędzi budowlanych i ogrodniczych. Zapraszamy Państwa do naszej siedziby w Łomży lub kontaktu telefonicznego, chętnie odpowiemy na wszelkie pytania i doradzimy w kwestii doboru opału.

Wróć