Kiedy na świecie skończy się węgiel?

Węgiel to osadowa palna skała pochodzenia organicznego, która powstał na skutek przemian biologicznych, biochemicznych, geologicznych i geochemicznych. Obecnie jest on jednym z najczęściej wykorzystywanych materiałów opałowych. Jednak czy dalej tak będzie? A może węgiel kiedyś się skończy? Temat ten omawiamy w naszym artykule.

Czy na świecie skończy się węgiel?

Odpowiedz na pytanie „Kiedy skończy się węgiel?” jest jedynie przybliżona. Pod uwagę należy bowiem wziąć fakt, że ilość złóż jest określona jedynie w pewnym stopniu, a planowane wydobycie może ulec zmianie – zmniejszyć się lub zwiększyć. 

Według ekspertów surowca tego wystarczy jednak na kolejne czterysta lat. Okres ten wydaje się długi, jednak powinien skłaniać do tego, by przywiązywać jeszcze większą wagę do szukania nowych, odnawialnych źródeł energii. Tym bardziej że podstawowym dylematem wcale nie jest to, czy węgla zabraknie. Główną kwestią jest bowiem nowa polityka Unii Europejskiej, która zakłada, że do 2050 uda się sprawić, by Europa była neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla.

Czy węgiel to dobre źródło energii?

Jednak obecnie węgiel jest wciąż jedną z najbardziej rozpowszechnionych form opału. I ma to swoje uzasadnienie. Dobrej jakości węgiel, długo się spala, dzięki czemu daje więcej korzyści niż tradycyjne drewno. Dodatkowo sposób jego wydobycia i przetwarzania zmienia się z roku na rok, sprawiając, że wykorzystywanie tego surowca jest mniej szkodliwe dla środowiska niż jeszcze kilka lat temu.

Jeśli więc chcesz zadbać o ogrzewania na nadchodzący sezon jesienno-zimowy, zachęcamy Cię do sprawdzenia naszej oferty. Znajdziesz w niej węgiel wysokiej jakości, który jest sprzedawany w workach o pojemności dwudziestu pięciu kilogramów. Nasze produkty polecane są zarówno do gospodarstw domowych, jak i firm czy zakładów produkcyjnych albo budynków administracji publicznej.