Podstawowe parametry węgla kamiennego

Węgiel kamienny jest jednym z najpopularniejszych materiałów służących do ogrzewania domów w Polsce. Biorąc pod uwagę jego charakterystykę i zalety… nic w tym dziwnego! Jednak jakie są podstawowe parametry węgla kamiennego? Temat ten omawiamy w naszym artykule.

Węgiel kamienny – podstawowe informacje

Węgiel kamienny można rozpoznać po tym, że wyróżnia się kolorem bardzo głębokiej czerni. Ma to związek z wysoką zawartością (wyższą niż w przypadku węgla brunatnego) węgla. To z kolei decyduje także o wyższej kaloryczności tego materiału. 

Warto jednak pamiętać, że istnieje kilka różnych typów węgla kamiennego, które różnią się właściwościami i tzw. kulturą spalania. 

Wyróżniamy m.in.:

Klasyfikacja węgla – co warto wiedzieć?

Podczas wyboru węgla warto wziąć pod uwagę podstawowe czynniki, takie jak zawartość popiołu, siarki, czy wartość energetyczną, która decyduje o możliwości efektywnego ogrzania budynku. Ważne jest również jego pochodzenie – węgiel Łomża.

Wartość opałowa dla poszczególnych rodzajów węgla wynosi:

Dużym atutem węgla kamiennego jest dostępność w różnych odmianach – także ekologicznych (ekogroszek). Jest więc paliwem uniwersalnym, które warto wykorzystać w sezonie zimowym.